Tag Archive | Awards

The Golden Globe Nominations are!

By Paul Anthony

We are in the month of award nominations and we are about to kick off award season. First up in the award season is the Golden Globes which will air January 5th, 2020. So who are the lucky ones with the nominations? Well I got the list for you!

Television:
Best Performance by an Actor in a Television Series — Musical or Comedy
Michael Douglas (“The Kominsky Method”)
Bill Hader (“Barry”)
Ben Platt (“The Politician”)
Paul Rudd (“Living with Yourself”)
Ramy Youssef (“Ramy”)
Best Performance by an Actress in a Television Series — Musical or Comedy
Christina Applegate (“Dead to Me”)
Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Kirsten Dunst (“On Becoming a God in Central Florida”)
Natasha Lyonne (“Russian Doll”)
Phoebe Waller-Bridge (“Fleabag”)
Best Performance by an Actor in a Television Series — Drama
Brian Cox (“Succession”)
Kit Harington (“Game of Thrones”)
Rami Malek (“Mr. Robot”)
Tobias Menzies (“The Crown”)
Billy Porter (“Pose”)
Best Performance by an Actress in a Television Series — Drama
Jennifer Aniston (“The Morning Show”)
Olivia Colman (“The Crown”)
Jodie Comer (“Killing Eve”)
Nicole Kidman (“Big Little Lies”)
Reese Witherspoon (“The Morning Show”)
Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Christopher Abbott (“Catch-22”)
Sacha Baron Cohen (“The Spy”)
Russell Crowe (“The Loudest Voice”)
Jared Harris (“Chernobyl”)
Sam Rockwell (“Fosse/Verdon”)
Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Kaitlyn Dever (“Unbelievable”)
Joey King (“The Act”)
Helen Mirren (“Catherine the Great”)
Merritt Wever (“Unbelievable”)
Michelle Williams (“Fosse/Verdon”)
Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television
“Catch-22″
“Chernobyl”
“Fosse/Verdon”
The Loudest Voice
“Unbelievable”
Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
Patricia Arquette (“The Act”)
Helena Bonham Carter (“The Crown”)
Toni Collette
Meryl Streep (“Big Little Lies”)
Emily Watson (“Chernobyl”)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
Alan Arkin (“The Kominsky Method”)
Kieran Culkin (“Succession”)
Andrew Scott (“Fleabag”)
Stellan Skarsgård (“Chernobyl”)
Henry Winkler (“Barry”)
Best Television Series — Drama
“Big Little Lies”
“The Crown”
“Killing Eve”
“The Morning Show”
“Succession”
Best Television Series — Musical or Comedy
“Barry”
“Fleabag”
“The Kominsky Method”
“The Marvelous Mrs. Maisel”
“The Politician”
Movies:
Best Motion Picture — Musical or Comedy
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Jojo Rabbit”
“Knives Out”
“Rocketman”
“Dolemite Is My Name”
Best Motion Picture — Drama
“The Irishman”
“Marriage Story”
“1917”
“Joker”
“The Two Popes”
Best Motion Picture — Foreign Language
“The Farewell”
“Pain and Glory”
“Portrait of a Lady on Fire”
“Parasite”
“Les Misérables”
Best Screenplay — Motion Picture
Noah Baumbach (“Marriage Story”)
Bong Joon-ho and Han Jin-won (“Parasite”)
Anthony McCarten (“The Two Popes”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Steven Zaillian (“The Irishman”)
Best Original Song — Motion Picture
“Beautiful Ghosts” (“Cats”)
“(I’m Gonna) Love Me Again” (“Rocketman”)
“Into the Unknown” (“Frozen II”)
“Spirit” (“The Lion King”)
“Stand Up” (“Harriet”)
Best Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture
Tom Hanks (“A Beautiful Day in the Neighborhood”)
Anthony Hopkins (“The Two Popes”)
Al Pacino (“The Irishman”)
Joe Pesci (“The Irishman”)
Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Best Actress in a Supporting Role in Any Motion Picture
Kathy Bates (“Richard Jewell”)
Annette Bening (“The Report”)
Laura Dern (“Marriage Story”)
Jennifer Lopez (“Hustlers”)
Margot Robbie (“Bombshell”)
Best Actor in a Motion Picture — Musical or Comedy
Daniel Craig (“Knives Out”)
Roman Griffin Davis (“Jojo Rabbit”)
Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Taron Egerton (“Rocketman”)
Eddie Murphy (“Dolemite Is My Name”)
Best Motion Picture — Animated
“Frozen II”
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”
“Missing Link”
“Toy Story 4”
“Lion King”
Best Actor in a Motion Picture — Drama
Christian Bale (“Ford v Ferrari”)
Antonio Banderas (“Pain and Glory”)
Adam Driver (“Marriage Story”)
Joaquin Phoenix (“Joker”)
Jonathan Pryce (“The Two Popes”)
Best Actress in a Motion Picture — Drama
Cynthia Erivo (“Harriet”)
Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
Saoirse Ronan (“Little Women”)
Charlize Theron (“Bombshell”)
Renée Zellweger (“Judy”)
Best Actress in a Motion Picture — Musical or Comedy
Awkwafina (“The Farewell”)
Ana de Armas (“Knives Out”)
Cate Blanchett (“Where’d You Go, Bernadette”)
Beanie Feldstein (“Booksmart”)
Emma Thompson (“Late Night”)
Best Actor in a Motion Picture — Musical or Comedy
Daniel Craig (“Knives Out”)
Roman Griffin Davis (“Jojo Rabbit”)
Leonardo Dicaprio (“Once Upon a Time… In Hollywood”)
Taron Egerton (“Rocketman”)
Eddie Murphy (“Dolemite is My Name”)
Best Director — Motion Picture
Bong Joon-ho (“Parasite”)
Sam Mendes (“1917”)
Todd Phillips (“Joker”)

Martin Scorsese (“The Irishman”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Now here are the shows and movies that have more then one nomination!

The following films received multiple nominations:
Nominations
Films
6
Marriage Story
5
The Irishman
Once Upon a Time in Hollywood
4
Joker
The Two Popes
3
1917
Knives Out
Parasite
Rocketman
2
Bombshell
Dolemite Is My Name
The Farewell
Frozen II
Harriet
Jojo Rabbit
The Lion King
Little Women
Pain and Glory

he following television programs received multiple nominations:
Nominations
Programs
4
Chernobyl
The Crown
Unbelievable
3
Barry
Big Little Lies
Fleabag
Fosse/Verdon
The Kominsky Method
The Morning Show
Succession
2
The Act
Catch-22
Killing Eve
The Loudest Voice
The Marvelous Mrs. Maisel
The Politician

30th Producers Guild of America Award Recap

By Paul Anthony

Here we are in award season and over the weekend, once again we had another award show this time it was the Producers Guild of America which reward those who produce good content so without wasting our time let’s see who won what.

  1. Darryl F.Zanuck Award for Producer of Theatrical Motion Picture goes to the producers of Green Book which are Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga
  2. Outstanding Producer of an Animated Theatrical Motion picture goes to Spider-Man: Into the Spider-Verse and the producers are Avi Arad, Phil Lord, Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg
  3. Outstanding Producer of documentary theatrical motion picture goes to Won’t You Be My Neighbor, Morgan Neville, Nicholas Ma, Caryn Capotosto
  4. The Norman Felton Award for outstanding producer of a episodic television drama goes to The Americans, Joe Weisberg, Joel Fields, Chris Long, Graham Yost, Justin Falvery, Darryl Frank, Stephen Schiff, Mary rae Thewlis, Tracey Scott Wilson, Peter Ackerman, Joshua Brard.
  5. The Danny Thomas Award for outstanding producer of episodic television comedey goes to The Marvelous Mrs.Maisel, Amy SHerman-Palladino. Daniel Palladino, Dhana RIvera Gilbert, Sheila Lawerence.
  6. The David L. Wolper Award for outstanding producer of a Limited Series Televison goes to the producers of the show The Assassination of Giann Versae: American Crime Story, which jad 15 producers in all!
  7. The Outstanding Producer of a Streamed or Televised Motion Picture goes to Fahrenheit 451, Sarah Green, Ramin Bahran, Micheal B, Jordan, Alan Gasmer, Peter Jaysen, David Coatsworth
  8. The Outstanding producer of a non-fiction television goes to Anthony Bourdain Parts Unknown, the producers include Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig
  9. The Award for producer of a game; competition goes to the producers of RuPaul’s Drag Race.
  10. The award for outstanding producer of a live entertainment and talk show goes to the producers of the show Last Week Tonight with John Oliver.
  11. The Award for an outstanding Sports program goes to the producers of Being Serena.
  12. The Award for outstanding Childrens Program goes to the producers of Sesame Street
  13.  and finally the award for Outstanding Short-Form program goes to the producers of Comedians in cars getting Coffee.
%d bloggers like this: